BESPLATNA
ISPORUKA Hrvatska
(narudžbe preko 99€)
ISPORUKA Hrvatska
(narudžbe preko 99€)
100-DNEVNO
Jamstvo
povrata
povrata
ZAJAMČENO
cijena
Koje vrste sustava za ovlaživanje postoje i koje su razlike?
Svi sustavi za ovlaživanje spadaju u jednu od sljedeće četiri kategorije:
- Spužva: Desetljećima se spužva od zelene pjene upotrebljava u ovlaživačima, ista vrsta koja se upotrebljava u cvjetnim aranžmanima. Francuska tvrtka Credo mnogo je godina najveći dobavljač tih humidora pa se njihovo ime marke često upotrebljava za svaki ovlaživač koji upotrebljava ovaj sustav. Spužva se stavlja u okruglu ili pravokutnu plastičnu kutiju, ovisno o veličini humidora. Jednostavno se namoči u destiliranu vodu za ovlaživanje. Međutim, količina vlage koju oslobađa nepredvidljiva je i neujednačena pa je humidor u koji je postavljena podložan iznenadnim i važnim promjenama u razini vlažnosti. Ovi se ovlaživači i danas upotrebljavaju u većini jeftinih humidora. Općenito se preporučuje zamjena takvih ovlaživača nekim iz druge kategorije.
- Akrilni polimer: Sustavi koji se temelje na akrilnom polimeru danas se upotrebljavaju u većini ovlaživača poznatih marki. Akrilni polimer može biti u obliku kristala ili praktičnijeg poroznog akrilnog flisa. Kristali akrilnog polimero sitni su u svom suhom stanju i ispunit će tek dio kutije. Kad se protresu, kristali zveckaju unutra poput zrna riže. Čim se doda voda, kristali nabubre nekoliko puta u odnosu na svoju izvornu veličinu i ispune unutrašnjost ovlaživača masom nalik želeu. Ako se upotrebljavaju pravilni akrilni polimeri, imaju sljedeće prednosti nad tradicionalnim spužvama:
- Boveda Packs: Američka tvrtka Boveda proizvodi male plastične pakete napunjene slanom otopinom, koji stvaraju različite razine RV (relativne vlažnosti). Službeno su poznati kao Boveda Humidipaks. Ove su vrećice praktične, higijenske i jednostavne za uporabu. Središte ove domišljate ideje jest patentirana membrana s povratnom osmozom koja osigurava da se vlaga koja se nalazi u zasićenoj otopini soli oslobađa ako i kada to zahtijeva snižena razina RV u humidoru. Isti paketić također će upiti višak vlage kad je razina RV previsoka. Činjenica da se mora redovito mijenjati znači da se ne mogu razviti bacili. Boveda Packs traju otprilike jedan ili dva mjeseca, a jedna vrećica treba se upotrijebiti za svakih 25 pohranjenih cigara. Dostupne su sa sljedećim razinama RV: 65 %, 69 %,
72 % i 75 %. - Elektronički kontrolirani sustavi bez sumnje su najbolji ovlaživači danas na tržištu. Većina ljubitelja s vremenom prijeđe na elektroničke ovlaživače, a nakon što iskusite prednosti koje pružaju, nema povratka. Senzori elektronički kontroliranih ovlaživača neprestano nadziru vlažnost u humidoru i zatim potiču ovlaživač da prema potrebi oslobađa više vlage. Kad se postigne željena razina vlažnosti, opskrba vlagom automatski se zaustavlja. Korisnik se obavještava čim ovlaživač treba ponovno napuniti. Praćenjem i održavanjem točno potrebne razine vlažnosti u cijelom humidoru, elektronički sustavi za ovlaživanje pretvaraju brigu o sadržaju vašeg humidora i neprestano provjeravanje higrometra u prošlost.
- Vlaga se oslobađa ravnomjernije tijekom razdoblja od nekoliko tjedana.
- Željena razina vlažnosti od otprilike 70 % postiže se pouzdanije.
- Smanjen je rizik od stvaranja previše vlage.
- Promjene u vlažnosti brže se nadoknađuju.
Koje tekućine trebam upotrebljavati... ›
‹ Koji je najbolji sustav za...